Rodiče a veřejnost

Důležité upozornění - černý kašel !

Informace pro rodiče od hlavní hygieničky - onemocnění černý kašel

1. Vaše dítě má příznaky onemocnění - kontaktujte lékaře

2. V případě že Vy, nebo Vaše dítě bylo v úzkém kontaktu s osobou s potvrzeným černým kašlem, bude Vás kontaktovat hygiena s dalšími informacemi. S viditelně zdravým dítětem není potřeba vyhledat lékařskou pomoc jen, z důvodu kontaktu s nakaženým.

3. Pokud se já jako rodič cítím zdravý, není potřeba vyhledat lékařskou péči ani omezovat sociální či pracovní kontakt.

4. Zkontrolujte zda-li je Vaše dítě očkováno a přeočkováno mezi 10. a 11. rokem proti černému kašli.

Důležité -  nebezpečnost užití látky HHC

Vážení rodiče,

jistě jste v posledních dnech zaznamenali zprávu o zdravotních dopadech na děti po požití gumových medvídků s HHC. Tato látka aktuálně nepodléhá regulaci. Tyto látky jsou zdraví škodlivé a při užití většího množství také velmi nebezpečné. Vláda České republiky plánuje v blízké době dočasný zákaz této látky, není však zatím jasné, kdy bude zákaz přesně platit, neboť ho musí notifikovat Evropská komise. Podrobné informace o této problematice naleznete na stránce www.drogy-info.cz, kterou spravuje Národní monitorovací středisko pro drogy a závislosti:

Zvláště problematická je nabídka HHC ve formě připomínající pochutiny, jako bonbóny nebo jiné cukrovinky (tzv. edibles), tedy ve formě atraktivní zejména pro zranitelnou skupinu dětí a dospívajících. Národní koordinátor pro protidrogovou politiku, Jindřich Vobořil, upozorňuje veřejnost na rizika pro děti spojená
s konzumací těchto konkrétních produktů: „Konzumace těchto výrobků, často
s obsahem kanabinoidů ve vysoké koncentraci může být riziková vzhledem k možné silné a neočekávané intoxikaci kvůli pomalému vstřebávání aktivních látek, jejich prodlouženému působení nebo obtížím kontrolovat průběh intoxikace po požití.
„Kromě množství zkonzumované látky se riziko zvyšuje také při kombinaci
s alkoholem, léky nebo jinou látkou s psychoaktivním účinkem obzvlášť u dětí.“

Mgr. Jakub Macošek, metodik prevence PPP

MOJRÁČEK: časopis pro děti tvořený psychology ZDARMA

MOJRÁČEK je čtvrtletník plný inspirujících příběhů pro děti, které se dotýkají různých problémů, se kterými se mohou setkat v jejich každodenním životě. Zároveň obsahuje užitečné tipy a rady pro rodiče, aby mohli lépe porozumět a podpořit své děti v řešení těchto situací.  Záměrem časopisu MOJRÁČEK je poskytnout dětem a rodičům prostor pro otevřený dialog o různých tématech a podněcovat vzájemné porozumění. Věříme, že kvalitní informace a podpora mohou přispět ke zdravému vývoji dětí.

Tento časopis je k dispozici naprosto zdarma, stáhnout jej lze jednoduše zde: https://mojra.cz/public/data/images/mojracek/2024_casopis_mojracek_001.pdf

Mojracek_letak.pdf