Romové včera a dnes

přidáno: 19. 9. 2019 22:01, autor: Škola Šalounova
Dne 18. září 2019 naši školu navštívil pan Čeněk Růžička, který si připravil zajímavou besedu pro naše žáky z vyššího stupně na téma „Zaniklý svět“. Protože naši školu navštěvují převážně romské děti, připravil si pro ně povídání o historii tohoto etnika.

Zaujal naše děti vyprávěním ze svého života, který nebyl jednoduchý. Sám totiž pochází z romské rodiny, která si prošla nelehkou cestou v období 2. světové války. S dětmi si vyprávěl také o dávné historii a dělení romského lidu. Povyprávěl zajímavosti o kočovných skupinách Romů, do kdy se mohly tyto skupiny volně pohybovat po českém území, ukázal vyhlášky té doby, kdy byli nuceni se usadit, a také fotografie kočovníků samých. Také nabádal děti k hrdosti, ale i nezahálení ve školním vzdělávání. Nejvíce pozornost zaujal vyprávěním o koncentračním táboře v Letech u Písku, kde zahynulo během 2. sv. války mnoho Romů. Žáky zajímalo, v jakých podmínkách tam lidé žili, zdali se mohli volně po táboře pohybovat, kolik dětí se tam narodilo, nebo zemřelo. Pan Růžička své vyprávění prokládal fotkami a dalšími materiály. Za zajímavou přednášku žáci panu Růžičkovi poděkovali potleskem.

Text: Mgr. Magda Mladějovská, učitelka